Czy ceny mieszkań wreszcie spadną w 2019 roku ?.

26 Czerwiec 2019

Czy szaleńcza zwyżka cen mieszkań jaka ma miejsce od kilku lat wreszcie przyhamuje w 2019 roku ? Czy są widoczne jakieś oznaki przegrzania rynku mieszkań oraz rynku kredytów hipotecznych ? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czy ceny mieszkań wreszcie spadną w 2019 roku ?

Co słychać u Deweloperów ?

Odpowiedzią na pytanie jak będą kształtować się ceny mieszkań w drugim półroczu roku 2019 mogą być wyniki finansowe Deweloperów oraz liczba sprzedanych mieszkań za 1Q19. Jak się one kształtowały ? Otóż większość Deweloperów notowanych na warszawskiej giełdzie, dokładnie ok. 80%, zanotowała znaczne spadki wolumenu sprzedanych mieszkań. Zakres spadków był bardzo szeroki od -5% do nawet minus 50% liczby sprzedanych mieszkań vs. 1Q18. Co to może oznaczać ?

Może być kilka wyjaśnień tej sytuacji.

Cofnięcie popytu ?

Pierwsze wyjaśnienie to istotne cofnięcie się popytu ze względu na zbyt duży wzrost cen mieszkań. W niektórych dobrych lokalizacjach np. we Wrocławiu ceny za 1 mkw mieszkań 2-pokojowych do 40 mkw zaczęły przekraczać 10 tys./mkw, co jeszcze 2-3 lata temu uznane byłoby za bańkę. Można powiedzieć, że klienci postanowili wstrzymać się z zakupem licząc, że Deweloperzy skorygują te wysokie ceny w kolejnych kwartałach. Czy tak będzie ? Przekonamy się po wynikach sprzedanych mieszkań Deweloperów za 2Q19 czyli już w okolicach sierpnia 2019 roku.

Co słychać w kredytach hipotecznych ?

Tutaj mamy pewne zaskoczenie. A mianowicie, wbrew wyraźnemu tąpnięciu w 1Q19 w ilości sprzedanych mieszkań u Deweloperów, liczba udzielonych kredytów hipotecznych w 1Q19 urosła o ok 5,2% vs 1Q18 ale jeśli porównamy ją do 4Q18, to już nieznacznie spadła o ok. 0,2%. Oznacza to że rynek kredytów hipotecznych cały czas rośnie ale traci impet, czego efektem mogą  słabsze wyniki sprzedanych mieszkań notowane przez Deweloperów w 1Q19.

Co zatem z cenami mieszkań w drugim półroczu 2019 ?

Biorąc pod uwagę fakt że rynek kredytów hipotecznych jest ciągle w silnej fazie wzrostowej ale z lekkimi sygnałami utraty impetu wzrostu, uważamy że ceny mieszkań w drugim półroczu 2019 ulegną stabilizacji. Część Deweloperów z wysokim zapasem mieszkań może dokonać lekkiej obniżki cen mieszkań żeby pobudzić popyt ale w naszej ocenie nie wpłynie to istotnie na całościowy obraz rynku. Zatem jeśli chcemy czekać na wyraźne spadki cen mieszkań to niestety rok 2019 nie będzie do nich należał. Co przyniesie rok 2020 ? Na to pytanie zapraszamy do nowej analizy wkrótce przedstawionej przez ekspertów z Zespołu HipotekaToTu.  

Patryk Nowicki / Ekspert Portalu HipotekaToTu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł lub chcesz otrzymywać podobne polub nas na Facebook https://www.facebook.com/hipotekatotu/
Podobne artykuły.

26 Czerwiec 2019

Zdolność kredytowa kwiecień 2024

informujemy, że Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
26 Czerwiec 2019

Zdolność kredytowa na styczeń 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
26 Czerwiec 2019

Kredyt 2 % a Kredyt na Start 2024

Porównanie oferty Kredytu 2 % a Kredytu na Start w roku 2024

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę