Czy warto kupić mieszkanie na wynajem finansując je kredytem hipotecznym ?.

01 Wrzesień 2019

Kiedy warto inwestować w mieszkanie na wynajem ? Czy przy obecnych cenach mieszkań taka inwestycja jest jeszcze opłacalna ? Czy można ją finansować z kredytu hipotecznego czy może tylko ze środków własnych ? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem finansując je kredytem hipotecznym ?

Kiedy warto inwestować w mieszkania na wynajem ? 

W ostatnich latach coraz popularniejszą formą inwestowania wolnych środków pieniężnych stała się inwestycja w mieszkania na wynajem. Dlaczego ta forma inwestycji stała się tak popularna ? Odpowiedź na pytanie dostarcza nam rynek finansowy, a właściwie panujące na nim trendy w zakresie stóp procentowych. Od wielu lat stopy procentowe w Polsce ale i także na całym świecie, notują bardzo niskie poziomy, a w niektórych krajach nawet ujemne poziomy (np. Szwajcaria). Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że kapitał poszukuje jakiś alternatyw, które zapewniłyby zwroty z inwestycji na solidnym poziomie.

I tutaj dochodzimy do liczb. Obecne stopy procentowe w Polsce oscylują od kilku lat w okolicy 2%, co powoduje iż depozyty i lokaty w banku oprocentowane są na poziomie ok 2-3%. Z drugiej strony rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem oscyluje w ostatnich latach w Polsce na poziomie ok. 7-10%, a przy droższych apartamentach nawet >10%. Abstrahując od pozostałych kosztów wynajmu, różnica między lokatą w banku a wynajem jest ciągle tak duża, że rynek mieszkań na wynajem zalewany jest cały czas pieniądzem z likwidowanych lokat bankowych. Trend ten będzie trwał tak długo jak długo będzie utrzymywała się istotna różnica pomiędzy tymi parametrami. Zatem czy warto kupować mieszkanie na wynajem bez kredytu hipotecznego ? Odpowiedź brzmi następująco, tak cały czas warto.

Czy przy obecnych cenach mieszkań taka inwestycja jest ciągle opłacalna ?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta jeśli uwzględnimy fakty opisane powyżej. Dopóki rentowność z wynajmu mieszkania będzie wyższa niż lokata bankowa taka inwestycja będzie ciągle opłacalna. Dlaczego ? Dlatego, że wraz ze wzrostem cen mieszkań rosną także ceny wynajmu mieszkania, co powoduje, że stopa rentowności z wynajmu utrzymuje się na stabilnym poziomie. Oczywiście jeśli ceny mieszkań rosną za szybko, ceny wynajmu mogą nie uwzględnić tego wzrostu automatycznie, tylko mogą dostosować się dopiero po kilku kwartałach, a nawet półroczach. W ocenie Zespołu HipotekaToTu taką sytuację mamy obecnie po pierwszym półroczu roku 2019. Ceny mieszkań wzrosły gwałtownie a stawki wynajmu mieszkań stanęły w miejscu, a nawet spadły vs rok ubiegły. Oznacza to, że stopa rentowności z wynajmu obniżyła się na początku 2019 roku (do ok 6-8%), ale jeszcze jej ciągle daleko do stopy z lokat bankowych. Zatem czy taka inwestycja jest dalej opłacalna ? Odpowiedź brzmi tak, ale trzeba mieć na uwadze, że przynosi niższy zwrot niż w latach ubiegłych.

Czy inwestycje w mieszkanie na wynajem można dalej inwestować z kredytu hipotecznego ?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest już taka jednoznaczna. Liczby w tym zakresie nie kłamią. Uwzględniając fakt, że średni roczny koszt kredytu hipotecznego łącznie z marżą oscyluje obecnie na poziomie ok. 4-4,5%, a średnia rentowność z wynajmu mieszkania na poziomie ok. 6-8%, różnica jest już dosyć mała (ok. 2-3%) i realnie stawia pod znakiem zapytania taką inwestycję. Musimy uwzględnić jeszcze fakt, że za inwestycją w wynajem stoją jeszcze przecież inne koszty, które obniżają potencjalny zysk. Zatem w ocenie Zespołu HipotekaToTu, decyzja o inwestycji w mieszkanie na wynajem z kredytu hipotecznego, powinna być poprzedzona obecnie dogłębniejszą analizą potencjalnych zwrotów, najlepiej dokonaną przez specjalistów, oraz analizą aktualnych cen na rynku wynajmu. Rynek mieszkań  jest obecnie w takiej fazie, że nie każda inwestycja w wynajem z kredytu hipotecznego, musi być satysfakcjonująca. Jej zwrot mocno obecnie  zależy od ceny i rodzaju kupowanego mieszkania, okolicy i miasta w której znajduję się mieszkanie oraz trendów cenowych na rynku wynajmu.  Na co głównie zwracać uwagę przy wyborze mieszkania na wynajem odpowiemy już w kolejnym artykule przygotowanym przez Zespół HipotekaToTu.

Patryk Nowicki / Ekspert Portalu HipotekaToTu

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł lub chcesz otrzymywać podobne polub nas na Facebook https://www.facebook.com/hipotekatotu/Podobne artykuły.

01 Wrzesień 2019

Zdolność kredytowa kwiecień 2024

informujemy, że Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
01 Wrzesień 2019

Zdolność kredytowa na styczeń 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
01 Wrzesień 2019

Kredyt 2 % a Kredyt na Start 2024

Porównanie oferty Kredytu 2 % a Kredytu na Start w roku 2024

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę