Czy warto kupić mieszkanie na wynajem finansując je kredytem hipotecznym ?.

01 Wrzesień 2019

Kiedy warto inwestować w mieszkanie na wynajem ? Czy przy obecnych cenach mieszkań taka inwestycja jest jeszcze opłacalna ? Czy można ją finansować z kredytu hipotecznego czy może tylko ze środków własnych ? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem finansując je kredytem hipotecznym ?

Kiedy warto inwestować w mieszkania na wynajem ? 

W ostatnich latach coraz popularniejszą formą inwestowania wolnych środków pieniężnych stała się inwestycja w mieszkania na wynajem. Dlaczego ta forma inwestycji stała się tak popularna ? Odpowiedź na pytanie dostarcza nam rynek finansowy, a właściwie panujące na nim trendy w zakresie stóp procentowych. Od wielu lat stopy procentowe w Polsce ale i także na całym świecie, notują bardzo niskie poziomy, a w niektórych krajach nawet ujemne poziomy (np. Szwajcaria). Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że kapitał poszukuje jakiś alternatyw, które zapewniłyby zwroty z inwestycji na solidnym poziomie.

I tutaj dochodzimy do liczb. Obecne stopy procentowe w Polsce oscylują od kilku lat w okolicy 2%, co powoduje iż depozyty i lokaty w banku oprocentowane są na poziomie ok 2-3%. Z drugiej strony rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem oscyluje w ostatnich latach w Polsce na poziomie ok. 7-10%, a przy droższych apartamentach nawet >10%. Abstrahując od pozostałych kosztów wynajmu, różnica między lokatą w banku a wynajem jest ciągle tak duża, że rynek mieszkań na wynajem zalewany jest cały czas pieniądzem z likwidowanych lokat bankowych. Trend ten będzie trwał tak długo jak długo będzie utrzymywała się istotna różnica pomiędzy tymi parametrami. Zatem czy warto kupować mieszkanie na wynajem bez kredytu hipotecznego ? Odpowiedź brzmi następująco, tak cały czas warto.

Czy przy obecnych cenach mieszkań taka inwestycja jest ciągle opłacalna ?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta jeśli uwzględnimy fakty opisane powyżej. Dopóki rentowność z wynajmu mieszkania będzie wyższa niż lokata bankowa taka inwestycja będzie ciągle opłacalna. Dlaczego ? Dlatego, że wraz ze wzrostem cen mieszkań rosną także ceny wynajmu mieszkania, co powoduje, że stopa rentowności z wynajmu utrzymuje się na stabilnym poziomie. Oczywiście jeśli ceny mieszkań rosną za szybko, ceny wynajmu mogą nie uwzględnić tego wzrostu automatycznie, tylko mogą dostosować się dopiero po kilku kwartałach, a nawet półroczach. W ocenie Zespołu HipotekaToTu taką sytuację mamy obecnie po pierwszym półroczu roku 2019. Ceny mieszkań wzrosły gwałtownie a stawki wynajmu mieszkań stanęły w miejscu, a nawet spadły vs rok ubiegły. Oznacza to, że stopa rentowności z wynajmu obniżyła się na początku 2019 roku (do ok 6-8%), ale jeszcze jej ciągle daleko do stopy z lokat bankowych. Zatem czy taka inwestycja jest dalej opłacalna ? Odpowiedź brzmi tak, ale trzeba mieć na uwadze, że przynosi niższy zwrot niż w latach ubiegłych.

Czy inwestycje w mieszkanie na wynajem można dalej inwestować z kredytu hipotecznego ?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest już taka jednoznaczna. Liczby w tym zakresie nie kłamią. Uwzględniając fakt, że średni roczny koszt kredytu hipotecznego łącznie z marżą oscyluje obecnie na poziomie ok. 4-4,5%, a średnia rentowność z wynajmu mieszkania na poziomie ok. 6-8%, różnica jest już dosyć mała (ok. 2-3%) i realnie stawia pod znakiem zapytania taką inwestycję. Musimy uwzględnić jeszcze fakt, że za inwestycją w wynajem stoją jeszcze przecież inne koszty, które obniżają potencjalny zysk. Zatem w ocenie Zespołu HipotekaToTu, decyzja o inwestycji w mieszkanie na wynajem z kredytu hipotecznego, powinna być poprzedzona obecnie dogłębniejszą analizą potencjalnych zwrotów, najlepiej dokonaną przez specjalistów, oraz analizą aktualnych cen na rynku wynajmu. Rynek mieszkań  jest obecnie w takiej fazie, że nie każda inwestycja w wynajem z kredytu hipotecznego, musi być satysfakcjonująca. Jej zwrot mocno obecnie  zależy od ceny i rodzaju kupowanego mieszkania, okolicy i miasta w której znajduję się mieszkanie oraz trendów cenowych na rynku wynajmu.  Na co głównie zwracać uwagę przy wyborze mieszkania na wynajem odpowiemy już w kolejnym artykule przygotowanym przez Zespół HipotekaToTu.

Patryk Nowicki / Ekspert Portalu HipotekaToTu

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł lub chcesz otrzymywać podobne polub nas na Facebook https://www.facebook.com/hipotekatotu/Podobne artykuły.

01 Wrzesień 2019

Projekt w sprawie wpisów do Ksiąg Wieczystych

Rząd przyjął projekt w sprawie wpisów do Ksiąg Wieczystych

Czytaj dalej
01 Wrzesień 2019

ubezpieczenie pomostowe - Ustawa o Kredycie Hipotecznym

Jeszcze niedawno pisaliśmy o tym, że wkrótce zniknie ubezpieczenie pomostowe do kredytu hipotecznego. I już od 17 września...

Czytaj dalej
01 Wrzesień 2019

kredyt gotówkowy dla Obywatela Ukrainy

Obywatele Ukrainy również mogą uzyskać kredyt gotówkowy z kartą stałego lub czasowego pobytu

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę