Marże bankowe w okresie wysokich stóp procentowych - maj 2022 r..

12 Maj 2022

W zawiązku z ósmą podwyżką stóp procentowych pragniemy przypomnieć, że wraz z ich wzrostem (a trwa to od października 2021) obniżają się stopniowo marże bankowe. Główna stopa referencyjna NBP wzrosła o 515 punktów bazowych z poziomu 0,1% do 5,25%.

Marże bankowe w okresie wysokich stóp procentowych - maj 2022 r.

Szukając plusów w tych niepewnych dzisiaj czasach - mimo wysokiego obecnie oprocentowania kredytów za sprawą wysokiego WIBOR®, marże banków są na stosunkowo niskim poziomie.

Warto przypomnieć, że marża bankowa zapisana w umowie kredytowej obowiązuje klienta przez cały okres kredytu i jest częścią stałą w oprocentowaniu w przypadku kredytu ze zmienną stopą procentową (tylko WIBOR® jest tą częścią zmienną - czułą na sytuację w gospodarce).

W związku z tym Klienci, którzy zdecydują się na kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową dzisiaj - otrzymają marżę niższą niż rok czy dwa lata temu.

Część banków obniża obecnie swoje marże w związku ze wzrostem wskaźnika WIBOR®. W niektórych bankach obniżki marży sięgają niemal 25%. Pozostałe banki również planują obniżki marży w najbliższym czasie.

Jak można wykorzystać obecną sytuację?
Kredyty hipoteczne udzielone w czasie historycznie niskich stóp procentowych (tj. w 2020 r. i 2021 r.) miały zdecydowanie wyższe marże bankowe niż te obecnie obowiązujące. W związku z tym warto przeanalizować opcję refinansowania kredytu (przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego w celu uzyskania niższej marży). Na pierwszy rzut oka oprocentowanie kredytu znacząco się nie zmieni, ale zmieni się jego kluczowa wartość, tj. marża będzie niższa. Takie rozwiązanie w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością.

Patrząc wstecz na historyczne dane nt. podwyżek stóp procentowych, można stwierdzić, że po burzy zawsze wychodzi słońce. Kiedy nastąpią lepsze czasy na rynku kredytowym, a WIBOR® obniży swoją wartość, to wysokość rat kredytów zacznie spadać, a niska marża pozostanie z klientem.


Ewa Nowicka Ekspert Kredytowy HipotekaToTu


Podobne artykuły.

12 Maj 2022

Mieszkania bez wkładu własnego - program wchodzi w życie od 27 maja 2022

Mieszkania bez wkładu własnego to program, mający na celu pomoc w zakupie mieszkania tym, których co prawda stać na spłatę...

Czytaj dalej
12 Maj 2022

Remont lokalu/ domu a kredyt hipoteczny

Nabycie kredytu hipotecznego kojarzy się głównie z budową domu jednorodzinnego. Można go także wziąć na przeprowadzenie remontu...

Czytaj dalej
12 Maj 2022

Rekomendacja S ? Co ma się zmienić od kwietnia 2022?

Większość z Was już zapewne słyszała że od kwietnia mają zmienić się zasady liczenia zdolności kredytowej.

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę