Marże bankowe w okresie wysokich stóp procentowych - maj 2022 r..

12 Maj 2022

W zawiązku z ósmą podwyżką stóp procentowych pragniemy przypomnieć, że wraz z ich wzrostem (a trwa to od października 2021) obniżają się stopniowo marże bankowe. Główna stopa referencyjna NBP wzrosła o 515 punktów bazowych z poziomu 0,1% do 5,25%.

Marże bankowe w okresie wysokich stóp procentowych - maj 2022 r.

Szukając plusów w tych niepewnych dzisiaj czasach - mimo wysokiego obecnie oprocentowania kredytów za sprawą wysokiego WIBOR®, marże banków są na stosunkowo niskim poziomie.

Warto przypomnieć, że marża bankowa zapisana w umowie kredytowej obowiązuje klienta przez cały okres kredytu i jest częścią stałą w oprocentowaniu w przypadku kredytu ze zmienną stopą procentową (tylko WIBOR® jest tą częścią zmienną - czułą na sytuację w gospodarce).

W związku z tym Klienci, którzy zdecydują się na kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową dzisiaj - otrzymają marżę niższą niż rok czy dwa lata temu.

Część banków obniża obecnie swoje marże w związku ze wzrostem wskaźnika WIBOR®. W niektórych bankach obniżki marży sięgają niemal 25%. Pozostałe banki również planują obniżki marży w najbliższym czasie.

Jak można wykorzystać obecną sytuację?
Kredyty hipoteczne udzielone w czasie historycznie niskich stóp procentowych (tj. w 2020 r. i 2021 r.) miały zdecydowanie wyższe marże bankowe niż te obecnie obowiązujące. W związku z tym warto przeanalizować opcję refinansowania kredytu (przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego w celu uzyskania niższej marży). Na pierwszy rzut oka oprocentowanie kredytu znacząco się nie zmieni, ale zmieni się jego kluczowa wartość, tj. marża będzie niższa. Takie rozwiązanie w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością.

Patrząc wstecz na historyczne dane nt. podwyżek stóp procentowych, można stwierdzić, że po burzy zawsze wychodzi słońce. Kiedy nastąpią lepsze czasy na rynku kredytowym, a WIBOR® obniży swoją wartość, to wysokość rat kredytów zacznie spadać, a niska marża pozostanie z klientem.


Ewa Nowicka Ekspert Kredytowy HipotekaToTu


Podobne artykuły.

12 Maj 2022

Zdolność kredytowa kwiecień 2024

informujemy, że Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
12 Maj 2022

Zdolność kredytowa na styczeń 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
12 Maj 2022

Kredyt 2 % a Kredyt na Start 2024

Porównanie oferty Kredytu 2 % a Kredytu na Start w roku 2024

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę