Rynek nieruchomości w roku 2022.

19 Styczeń 2022

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany dotyczące rynku mieszkaniowego, które mogą wiele zmienić na rynku mieszkaniowym.

Rynek nieruchomości w roku 2022
  • · Dom do 70 m2 bez formalności

Od 2 stycznia 2022 budowa domu o powierzchni do 70 m2 nie będzie wymagała pozwolenia na budowę. Jednak pewne warunki trzeba będzie spełnić.

Przede wszystkim postawienie domu bez pozwolenia na budowę będzie możliwe tylko na własnej działce budowlanej. Budynek musi być wolnostojący i posiadać maksymalnie dwie kondygnacje. Na każde 500 m2 działki można postawić jeden dom bez pozwolenia. Powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 70 m2. Co ważne takie domy można budować wyłącznie na własne potrzeby - nie będzie można ich wynajmować.

Aby zbudować dom jednorodzinny bez pozwolenia, na minimum 21 dni przed rozpoczęciem robót trzeba zgłosić budowę właściwym organom. Nie trzeba ustanawiać kierownika budowy czy prowadzić dziennika budowy. Należy jednak pamiętać, że dom do 70 m2 musi być zaprojektowany zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji, w której takiego planu nie ma, zmuszeni będziemy jak dotychczas wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Procedura w tym wypadku będzie jednak uproszczona, a gmina na wydanie warunków będzie miała 21 dni..

Projekt budynku można pobrać za darmo lub za symboliczną złotówkę ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

·   Mieszkanie bez wkładu własnego

Kolejne rozwiązanie ma wesprzeć osoby, które mają zdolność kredytową, ale nie mają środków na wkład własny - szczególnie w kontekście faktu, że ceny mieszkań stale rosną.

Nowe przepisy przewidują, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. Gwarancja  zastąpi wkład własny. Okres spłaty kredytu z gwarancją będzie wynosić co najmniej 15 lat.

Kredyty bez wkładu własnego będą udzielane w złotówkach przez banki, które zawrą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Warunkiem otrzymania preferencyjnej pożyczki bez wkładu własnego jest nieposiadanie żadnego mieszkania czy domu.

·    Zmiana dot braku możliwości amortyzacji mieszkań

W roku 2022 nastąpią zmiany podatkowe dot wynajmowanych nieruchomości - zmiana ta uderzy w tych podatników, którzy ponoszą spore wydatki związane z wynajmem nieruchomości czy amortyzujących nieruchomość według indywidualnych stawek amortyzacyjnych gdyż nastąpi wyłączenie możliwości amortyzacji podatkowej nieruchomości mieszkalnych

Obecnie amortyzacji budynków mieszkalnych i mieszkań mogą dokonywać zarówno podatnicy PIT, jak i CIT. Zgodnie z nowymi zmianami amortyzacji podatkowej nie będą podlegały budynki i lokale mieszkalne. Wydatki poniesione, aby nabyć takie nieruchomości będą uznane za koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zbycia.). Warto wiedzieć, że w 2022 r. podatnicy będą mogli stosować się jeszcze do dotychczas obowiązujących zasad, ponieważ zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.


Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji 

Ewa Nowicka ekspert kredytowy  Hipotekatotu

Podobne artykuły.

19 Styczeń 2022

Zdolność kredytowa kwiecień 2024

informujemy, że Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
19 Styczeń 2022

Zdolność kredytowa na styczeń 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
19 Styczeń 2022

Kredyt 2 % a Kredyt na Start 2024

Porównanie oferty Kredytu 2 % a Kredytu na Start w roku 2024

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę