Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w roku 2020 .

21 Grudzień 2020

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w roku 2020 jest dosyć trudna ☹ ❗❓ Banki, co prawda, poluzowały trochę swoją politykę kredytową w stosunku do wiosny 2020r., gdzie jedynie była akceptowalna umowa o pracę na czas nieokreślony, jednakże nadal wymagania do kredytu hipotecznego są dosyć wysokie.

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w roku 2020

Forma zatrudnienia to jeden z kluczowych czynników, które wpływają na zdolność kredytową przy kredytach hipotecznych. Bank klasyfikuje swoich kredytobiorców w grupy i na podstawie danych o spłacalności ich kredytów sprawdza, jaka forma zatrudnienia gwarantuje najmniejsze problemy ze spłatą. Warunki uzyskania kredytu hipotecznego są często również uzależnione od tego, jak stabilna jest nasza umowa o pracę.


Najbardziej preferowaną przez banki formą jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. W drugiej kolejności preferują etat na czas określony, później umowę zlecenie lub o umowa o dzieło. Warunki przyznania kredytu są jednak najbardziej surowe w przypadku przedsiębiorców.

 

Najbardziej stabilną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Pracownika najtrudniej zwolnić i dodatkowo przysługuje mu okres wypowiedzenia. Na takiej umowie pracują zazwyczaj specjaliści, którzy relatywnie rzadko zmieniają miejsce pracy, więc ryzyko niespłacalności zobowiązań jest niskie. Dlatego, aby starać się o kredyt hipoteczny, wystarczy przepracować na etacie tylko 3 miesiące. Umowa o pracę na czas określony również jest akceptowana, ale ważne jest, aby nie wygasała w najbliższych kilku miesiącach.


Umowy zlecenie i o dzieło są w bankach traktowane podobnie pod kątem oceny zdolności kredytowej. Takie formy zatrudnienia są mniej preferowane przez banki głównie dlatego, że osobom zatrudnionym w ten sposób nie przysługuje okres wypowiedzenia i można je zwolnić z dnia na dzień. 

W większości przypadków zleceniobiorcy lub wykonawcy dzieła nie przywiązują się do jednego miejsca pracy, często zarabiają mniej niż etatowcy. W ten sposób też zatrudnia się osoby w mniej stabilnych firmach. W związku z tym, warunki otrzymania kredytu hipotecznego, które trzeba spełnić zanim jeszcze złoży się wniosek, to 6 miesięczny staż w danej firmie.


Szansę na uzyskanie finansowania rosną, jeżeli jest to kolejna umowa, a obecna jest zawarta na co najmniej 6 miesięcy. Ogólne szanse na uzyskanie kredytu mieszkaniowego są jednak obniżone, bo przy tak długim okresie kredytowania hipotecznego i zazwyczaj wysokiej kwocie  kredytu, ryzyko dla banku może być zbyt wysokie.


W najgorszej sytuacji są obecnie przedsiębiorcy. Warunki uzyskania kredytu hipotecznego, ale i gotówkowego zmieniły się w wyniku pandemii. Wciąż trzeba prowadzić firmę minimum rok, aby bank mógł sprawdzić sezonowość przychodów i kosztów. Nie jest możliwe uzyskanie finansowania, jeśli przykładowo w ostatnich trzech miesiącach notowaliśmy duże wzrosty, ale cały rok ogólnie skończyliśmy na minusie. Wtedy ryzyko kredytowania jest zbyt wysokie, bo bankowi analitycy obawiają się, czy w tych gorszych miesiącach przedsiębiorca wygospodaruje środki na spłatę raty.

Pandemia spowodowała, że nie mają szansy na kredyt firmy z branż, które wyjątkowo ucierpiały w wyniku epidemii koronawirusa takie jak np. transport, hotelarstwo, gastronomia czy turystyka. Branże te znajdują się obecnie na listach restrykcyjnych banków i sytuacja ta może jeszcze przez wiele kwartałów nie ulec zmianie. Po dalsze szczegóły zapraszamy do naszego biura sprzedaży we Wrocławiu:

ul. Inżynierska 45/U19 (biuro Lendi)


Ewa Nowicka - Ekspert ds. kredytów hipotecznych

tel. 796 007 777 ☎ E-mail: kontakt@hipotekatotu.pl
Podobne artykuły.

21 Grudzień 2020

Zdolność kredytowa kwiecień 2024

informujemy, że Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
21 Grudzień 2020

Zdolność kredytowa na styczeń 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
21 Grudzień 2020

Kredyt 2 % a Kredyt na Start 2024

Porównanie oferty Kredytu 2 % a Kredytu na Start w roku 2024

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę