Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w roku 2020 .

21 Grudzień 2020

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w roku 2020 jest dosyć trudna ☹ ❗❓ Banki, co prawda, poluzowały trochę swoją politykę kredytową w stosunku do wiosny 2020r., gdzie jedynie była akceptowalna umowa o pracę na czas nieokreślony, jednakże nadal wymagania do kredytu hipotecznego są dosyć wysokie.

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w roku 2020

Forma zatrudnienia to jeden z kluczowych czynników, które wpływają na zdolność kredytową przy kredytach hipotecznych. Bank klasyfikuje swoich kredytobiorców w grupy i na podstawie danych o spłacalności ich kredytów sprawdza, jaka forma zatrudnienia gwarantuje najmniejsze problemy ze spłatą. Warunki uzyskania kredytu hipotecznego są często również uzależnione od tego, jak stabilna jest nasza umowa o pracę.


Najbardziej preferowaną przez banki formą jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. W drugiej kolejności preferują etat na czas określony, później umowę zlecenie lub o umowa o dzieło. Warunki przyznania kredytu są jednak najbardziej surowe w przypadku przedsiębiorców.

 

Najbardziej stabilną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Pracownika najtrudniej zwolnić i dodatkowo przysługuje mu okres wypowiedzenia. Na takiej umowie pracują zazwyczaj specjaliści, którzy relatywnie rzadko zmieniają miejsce pracy, więc ryzyko niespłacalności zobowiązań jest niskie. Dlatego, aby starać się o kredyt hipoteczny, wystarczy przepracować na etacie tylko 3 miesiące. Umowa o pracę na czas określony również jest akceptowana, ale ważne jest, aby nie wygasała w najbliższych kilku miesiącach.


Umowy zlecenie i o dzieło są w bankach traktowane podobnie pod kątem oceny zdolności kredytowej. Takie formy zatrudnienia są mniej preferowane przez banki głównie dlatego, że osobom zatrudnionym w ten sposób nie przysługuje okres wypowiedzenia i można je zwolnić z dnia na dzień. 

W większości przypadków zleceniobiorcy lub wykonawcy dzieła nie przywiązują się do jednego miejsca pracy, często zarabiają mniej niż etatowcy. W ten sposób też zatrudnia się osoby w mniej stabilnych firmach. W związku z tym, warunki otrzymania kredytu hipotecznego, które trzeba spełnić zanim jeszcze złoży się wniosek, to 6 miesięczny staż w danej firmie.


Szansę na uzyskanie finansowania rosną, jeżeli jest to kolejna umowa, a obecna jest zawarta na co najmniej 6 miesięcy. Ogólne szanse na uzyskanie kredytu mieszkaniowego są jednak obniżone, bo przy tak długim okresie kredytowania hipotecznego i zazwyczaj wysokiej kwocie  kredytu, ryzyko dla banku może być zbyt wysokie.


W najgorszej sytuacji są obecnie przedsiębiorcy. Warunki uzyskania kredytu hipotecznego, ale i gotówkowego zmieniły się w wyniku pandemii. Wciąż trzeba prowadzić firmę minimum rok, aby bank mógł sprawdzić sezonowość przychodów i kosztów. Nie jest możliwe uzyskanie finansowania, jeśli przykładowo w ostatnich trzech miesiącach notowaliśmy duże wzrosty, ale cały rok ogólnie skończyliśmy na minusie. Wtedy ryzyko kredytowania jest zbyt wysokie, bo bankowi analitycy obawiają się, czy w tych gorszych miesiącach przedsiębiorca wygospodaruje środki na spłatę raty.

Pandemia spowodowała, że nie mają szansy na kredyt firmy z branż, które wyjątkowo ucierpiały w wyniku epidemii koronawirusa takie jak np. transport, hotelarstwo, gastronomia czy turystyka. Branże te znajdują się obecnie na listach restrykcyjnych banków i sytuacja ta może jeszcze przez wiele kwartałów nie ulec zmianie. Po dalsze szczegóły zapraszamy do naszego biura sprzedaży we Wrocławiu:

ul. Inżynierska 45/U19 (biuro Lendi)


Ewa Nowicka - Ekspert ds. kredytów hipotecznych

tel. 796 007 777 ☎ E-mail: kontakt@hipotekatotu.pl
Podobne artykuły.

21 Grudzień 2020

Projekt w sprawie wpisów do Ksiąg Wieczystych

Rząd przyjął projekt w sprawie wpisów do Ksiąg Wieczystych

Czytaj dalej
21 Grudzień 2020

ubezpieczenie pomostowe - Ustawa o Kredycie Hipotecznym

Jeszcze niedawno pisaliśmy o tym, że wkrótce zniknie ubezpieczenie pomostowe do kredytu hipotecznego. I już od 17 września...

Czytaj dalej
21 Grudzień 2020

kredyt gotówkowy dla Obywatela Ukrainy

Obywatele Ukrainy również mogą uzyskać kredyt gotówkowy z kartą stałego lub czasowego pobytu

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę