ubezpieczenie pomostowe - Ustawa o Kredycie Hipotecznym.

22 Wrzesień 2022

Jeszcze niedawno pisaliśmy o tym, że wkrótce zniknie ubezpieczenie pomostowe do kredytu hipotecznego. I już od 17 września ustawa weszła w życie.

ubezpieczenie pomostowe - Ustawa o Kredycie Hipotecznym

Ubezpieczenie pomostowe – co to jest ?

Ubezpieczenie pomostowe to rodzaj zabezpieczenia banku przed niewypłacalnością klienta. Od momentu, w którym bank uruchomi kredyt, do czasu uprawomocnienia się hipoteki w księdze wieczystej może upłynąć kilka czy kilkanaście miesięcy, a w przypadku kupna mieszkania np. z na rynku pierwotnym – na wpis możemy poczekać nawet kilka lat. Dlatego bank wykupuje na swoją rzecz tzw. ubezpieczenie pomostowe, które zabezpiecza go w sytuacji, gdyby kredyt nie był spłacany  w okresie przed wpisaniem hipoteki w księdze wieczystej. Takie ubezpieczenie chroni bank, ale jego koszty ponosi oczywiście kredytobiorca.

Ubezpieczenie pomostowe stanowiło dla banków spory zarobek. Analizując jednak rynek okazało się że  sąd wieczystoksięgowy dokonywał wpisu w niemal wszystkich przypadkach, więc tak naprawdę, banki nie miały się przed czym zabezpieczać.

17 września tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym. Banki będą musiały teraz zwrócić klientom pieniądze pobrane w ramach ubezpieczenia pomostowego.

Zgodnie ze zmianą Ustawy o kredycie hipotecznym, całość kwot pobranych przez bank na poczet ubezpieczenia pomostowego powinniśmy od banku odzyskać, gdy tylko sąd dokona wpisu do księgi wieczystej.

Zwrot ubezpieczenia pomostowego – dla kogo?

Zwrot otrzymasz, jeśli:

  • zaciągniesz kredyt hipoteczny od 17 września 2022,
    lub
  • zaciągnąłeś kredyt hipoteczny przed 17 września 2022 r. i do dnia 17 września 2022 r. sąd nie dokonał wpisu.

Czyli jeśli na przykład wziąłeś kredyt  w lutym tego roku i cały czas czekasz na wpis hipoteki, to otrzymasz  zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ale jeśli Sąd dokonał wpisu przed 17 września 2022, to nie ma zwrotu ubezpieczenia. Bank nie odda pobranej opłaty również wtedy, gdy, z jakichś powodów, Sąd odmówi dokonania wpisu do księgi wieczystej. Są to jednak  dość nieliczne przypadki.

Ubezpieczenie pomostowe – co trzeba zrobić, żeby otrzymać zwrot

Banki mają obowiązek zwrócić pobrane ubezpieczenie pomostowe w terminie 60 dni od dnia dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W ustawie przewidziane są dwa sposoby zwrotu:

  •  bezpośredni zwrot pobranych opłat lub
  •  zaliczenie ich na poczet spłaty kredytu hipotecznego.

W ustawie nie ma informacji o tym, że musimy składać do banku wniosek. Po prostu ustawa nakłada na bank obowiązek dokonania zwrotu.

Ta zmiana przepisów powoduje, że  ubezpieczenie pomostowe przestaje być dla banków atrakcyjne. Wcześniej banki pobierały opłatę i mogły ją sobie zatrzymać, niezależnie od tego, czy sąd dokona wpisu, czy nie. Teraz, jeśli sąd dokona wpisu – opłatę trzeba klientom zwrócić. Ubezpieczenie pomostowe będziemy więc płacić jak kaucję. A to oznacza, że pewnie co raz więcej banków będzie się z ubezpieczenia pomostowego wycofywać. Widać to już w ofercie niektórych banków np. bank PKO BP, czy ING .Ewa Nowicka - ekspert kredytowy HipotekaToTu

Podobne artykuły.

22 Wrzesień 2022

Zdolność kredytowa kwiecień 2024

informujemy, że Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
22 Wrzesień 2022

Zdolność kredytowa na styczeń 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
22 Wrzesień 2022

Kredyt 2 % a Kredyt na Start 2024

Porównanie oferty Kredytu 2 % a Kredytu na Start w roku 2024

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę