Zwiększenie zdolności kredytowej kredytów hipotecznych.

16 Grudzień 2022

Urząd KNF zapowiada obniżenie bufora służącego do obliczania zdolności kredytowej

Zwiększenie zdolności kredytowej kredytów hipotecznych

Zespół HipotekaToTu informuje ,że uzyskaliśmy informacje, iż trwają prace nad zwiększeniem zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców :

- Urząd KNF zapowiada obniżenie bufora służącego do obliczania zdolności kredytowej. To powinno zwiększyć sprzedaż hipotek i poprawić możliwości zakupu mieszkań. Na razie głównie będzie to dotyczyć kredytów o stałym oprocentowaniu, które stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Im dłuższy okres stałej stopy, tym niższy byłby bufor stosowany do szacowania zdolności kredytowej i tym większą sumę można by pożyczyć od banku. Przede wszystkim chodzi o bufor, który obowiązuje od początku kwietnia tego roku. UKNF nakazał bankom bardziej rygorystycznie szacować zdolność kredytową klientów wnioskujących o hipoteki. Głównie dotyczy to zwiększenia do 5 pkt proc. buforu dodawanego do aktualnych stawek WIBOR . Ma to umożliwić sprawdzenie, czy klient poradzi sobie ze wzrostem stóp procentowych. Przy okazji zaostrzono też inne warunki, dotyczące m.in. obciążenia dochodów rozporządzalnych ratą oraz aktualizacji kosztów utrzymania (rosnąca inflacja).

- Na obecnym etapie prac UKNF zakłada, że w odniesieniu do umów o pięcioletniej stałej stopie bufor służący badaniu zdolności kredytowej wynosiłby 2,5 pkt proc.  Istotną zmianą jest to, że jego wysokość zmniejszałaby się w miarę wydłużania okresu obowiązywania stałej stopy. To oznacza, że niższy niż 2,5 pkt proc. bufor byłby w przypadku hipotek mających stałą stopę na siedem, a tym bardziej na dziesięć lat, które są w ofercie niektórych polskich banków.

- Kredyty hipoteczne  o czasowo stałym oprocentowaniu stają się w Polsce coraz bardziej popularne. W II i III kwartale bieżącego roku tego typu kredyty (najczęściej o pięcioletnim stałym okresie kredytowania) stanowiły ok. 40 proc. sprzedaży. W największych bankach takie kredyty stanowią ok. 15 proc. portfela hipotek.

 

Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie w/w zmian

 

 

Ewa Nowicka – ekspert kredytów hipotecznych HipotekaToTu

Podobne artykuły.

16 Grudzień 2022

Zdolność kredytowa kwiecień 2024

informujemy, że Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
16 Grudzień 2022

Zdolność kredytowa na styczeń 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na...

Czytaj dalej
16 Grudzień 2022

Kredyt 2 % a Kredyt na Start 2024

Porównanie oferty Kredytu 2 % a Kredytu na Start w roku 2024

Czytaj dalej
Oblicz zdolność kredytową

w prosty sposób!

oblicz zdolność
Skorzystaj z kalkulatora

i oblicz ratę kredytu

oblicz ratę